Som veľmi rada, že ste zavítali do tohto kúta mojej webstránky. Poďme sa spolu pozrieť na základné pojmy, aby sme zistili či je koučovanie pre Vás vhodnou alternatívou.
Kto je kouč?
Kouč je komunikačne zdatným odborníkom na koučovacie techniky a metódy, ktoré intenzívne využíva na sedeniach s klientom. Kouč svojho klienta podporuje v tom, aby si sám našiel odpoveď na svoju otázku alebo problém. Profesionálne sformulovanými otázkami podporuje myslenie a sebavedomie klienta. Pomáha klientovi vyjadriť svoje hodnoty, presvedčenia a životné postoje, aby sa úspešne dopracoval k žiadanému cieľu. Najcennejšími vlastnosťami kouča sú diskrétnosť, odbornosť a viera v to, že klient má vnútorné zdroje a je schopný nájsť v sebe riešenie.
Pokiaľ ide o moju prácu koučky, ponúkam tzv. life koučing (life coaching). Life koučing by sme mohli definovať ako životné poradenstvo, v ktorom ide o osobný život koučovaného klienta. Life koučing je prospešný, ak niekto stojí pred dôležitými životnými rozhodnutiami alebo zmenami, hľadá takú tú životnú spokojnosť a vyrovnanosť, ale nielen to! Sedenia s koučom sa často týkajú aj nájdenia ideálnej rovnováhy medzi prácou a osobným životom (tzv. work-life balance), sformulovania hodnôť, životných cieľov alebo vôbec nájdenia motivácie na zlepšenie kvality života.
Takže koučovaný klient môže prísť za koučom s problémom, situáciou, cieľom alebo témou, o ktorej sa chce rozprávať, ale pokojne aj bez témy. Takže nemusíte sa báť, že prídete na koučovacie sedenie “nepripravený”. Kouči poznajú rôzne techniky a nástroje na to, aby v spolupráci s koučovaným klientom našli oblasť, na ktorej sa oplatí pracovať.
Mojou špecializáciou je práca s materskou ranou (tzv. mother wound). Pojmom materská rana odkazujeme na emocionálne “zranenie”, ktorému dôjde ak detičky (dcéry) nedostanú dostatok láskavej starostlivosti, podpory a nevedia vytvoriť zdravé puto so svojimi mamičkami. Dôvody môžu byť rôzne – zanedbávanie starostlivosti, prehnaná kritika, nenaplnenie emocionálnych potrieb dieťaťa, ktoré často vychádzajú z neriešených problémov a traúm mamičky. Materská rana nie je klinickou diagnózou, skôr ide o pojem, ktorý zahŕňa ako povaha a kvalita puta medzi mamičkou a dieťaťom neskôr ovplyvňujú každodenné fungovanie už dospelej dcéry vo vzťahu k sebe samej a v ostatných vzťahoch, do ktorých vstupuje.
Je dôležité poznamenať, že materská rana môže ovplyvňovať ako dcéry tak aj synov aj keď častejšie sa o tom hovorí v kontexte vzťahu matka-dcéra. Osobne v mojej práci sa venujem vzťahu medzi mamičkami a dcérami.
Ak máte záujem o moje služby, neváhajte ma kontaktovať emailom na adrese: kolberovatimea@gmail.com. Rada poskytnem ďalšie informácie.
Etický kódex kouča
- Kouč pravdivo informuje o tom, čo môže koučovanému klientovi ponúknuť, oboznámi ho so svojou koučovacou kvalifikáciou.
- Kouč za každých okolností zachováva dôvernosť a diskrétnosť o informáciách poskytnutých klientom a uchováva ich tak, aby sa k nim nemohli dostať tretie osoby.
- Kouč zabezpečí, aby sa predišlo akémukoľvek konfliktu záujmov, či zo strany koučovaného klienta alebo sponzora.
- Kouč si za každých okolností zachováva profesionálne správanie voči klientovi, nevytvára falošné nároky, nedáva zavádzajúce rady a informácie. S koučovaným klientom uzatvára jasné dohody, nepripúšťa žiaden fyzický kontakt s ním.
- V prípade, že je to potrebné alebo vhodné, kouč môže navrhnúť využívať služby iného profesionála.
V čom sa líši kouč od terapeuta, mentora alebo konzultanta?
Psychoterapeut je vysokoškolsky vzdelaný odborník, ktorý môže mať vyštudovaný odbor ako psychológia, medicína, sociálna práca, liečebná pedagogika, špeciálna pedagogika, zdravotná univerzita a iné. Okrem vysokoškolského vzdelania má psychoterapeut absolvovaný navyše niekoľkoročný psychoterapeutický výcvik, ktorý môže byť rôzneho zamerania. Psychoterapeut je odborníkom, ktorý Vám dokáže pomôcť, ak si myslíte, že vaše problémy sú spôsobené minulými zážitkami, ak riešite viac osobné ako pracovné problémy, ak bojujete viac so silnými emóciami a nejasnosťami.
Mentorom je niekto, kto sa ako keby nachádza medzi konzultantom a koučom. Mentor zastáva špecifickú rolu, v ktorej vyniknú jeho vedomosti, životné a profesijné skúsenosti, ale aj osobnosť a charakter. Mentor predáva svoje zručnosti a skúsenosti mentorovanému. Pokiaľ ide o vzťah medzi mentorom a mentorovaným, najdôležitejšími faktormi sú vyzretosť a pripravenosť mentora a pripravenosť mentorovaného. Mentor by mal byť vzdelanejším a skúsenejším v oblasti, o ktorú sa mentorovaný zaujíma. Napriek tomu ale vzťah medzi mentorom a mentorovaným je rovnocenný. Ide o profesionálne partnerstvo, pilierom ktorého je dôvera, a obohacuje obe strany. Za akýsi predsudok môžeme považovať myšlienku, že mentoring je užitočný iba pre mladých ľudí, respektíve predstavu, že mentor musí byť nevyhnutne starší od mentorovaného.
Konzultant je skúseným odborníkom na určitú oblasť, ktorý Vám na sedení odprezentuje niekoľko riešení Vášho problému, zdôvodní výhody a nevýhody rôznych možností, ktoré máte. Pripraví pre Vás podklady na základe teórii a faktov, aby ste sa vedeli rozhodnúť. K tomu, aby spolupráca medzi konzultantom a klientom bola prospešná, je potrebná dôvera klienta v odbornosti konzultanta.
Moje koučingové vzdelanie
Som certifikovaná life koučka inštitúciou Life Coach Training Institute. Môj certifikát si môžete prezrieť tu.
Taktiež som absolvovala viaceré online kurzy.
Professional Life Coach (Certificate) – Profesionálny life kouč (certifikát)
Neuro-Linguistic Programming (NLP) Practitioner Certificate
Ukážka koučovacích nástrojov
Prečo vyskúšať životné poradenstvo (life coaching)?
Identifikovanie oblastí na koučing